14.06 Światowy Dzień Krwiodawstwa


Co roku dokonuje się 107 milionów pobrań krwi na całym świecie.

W krajach słabo rozwiniętych 65% transfuzji krwi jest wykonywanych dzieciom poniżej 5 roku życia.

14 czerwca – data ta wpisuje się w kalendarz świąt obchodzonych na całym świecie, dlaczego?
Bo to święto tych, którzy choć w niewidoczny sposób ale ratują życie innym.

Dzień ten nazywany World Blood Donor Day przypada w urodziny człowieka, który zmienił bardzo wiele.

W roku 1901 Karl Landsteiner odkrył grupy krwi za co otrzymał nagrodę Nobla w 1930 roku.
Święto to funkcjonuje od 2004 roku, wtedy też zostało oficjalnie ustanowione przez m.in Światową Organizację Zdrowia. Święto wszystkich dawców krwi co rok przyjmuje inne hasło a zarazem inna misję.b

Tegoroczna kampania została okrzyknięta hasłem: „Bezpieczna Krew Ratuje Życie Przyszłym Matkom”. Ogólnoświatowym gospodarzem jest Sri Lanka.

Kampania ma na celu zwiększenie świadomości na temat konieczności posiadania zasobów krwi we wszystkich krajach na świecie. Wyjaśnia dlaczego jest to tak ważne. Ma stworzyć jasny przekaz, który uzmysłowi jak dzięki dostępowi do krwi można zapobiec śmierci przyszłych matek.

Światowa Organizacji Zdrowia chce aby jak najwięcej krajów zaangażowało się w obchody. Zachęca do opracowywania planów działania, które będą miały na celu nie tylko promowanie idei tegorocznej kampanii ale też takich planów, które zapewnią bezpieczne i szybkie transfuzje krwi.

Dzień ten to nie tylko okazja do tworzenia wydarzeń, pisania o tym w prasie czy organizowania spotkań. To dzień, w którym dziękuje się wszystkim honorowym dawcom, którzy dobrowolnie i nieodpłatnie oddają krew, która ratuje zdrowie i życie.

Statystyki są jednak nadal przerażające, głównie te z krajów rozwijających się. Mowa tu o średnio 800 zgonach dziennie podczas komplikacji powstałych podczas trwania ciąży. Najwięcej w krajach Afryki i Azji Południowej. Większość zgonów jest następstwem braku dostępu do krwi. Odpowiednia transfuzja w tych krajach to nadal cel nieosiągalny.

Zwiększa się liczba akcji społecznych zachęcających do oddania krwi, autokary do poboru krwi często znajdują się „na wyciągnięcie ręki”. Dlaczego więc nadal brakuje tak życiodajnej krwi? Może jednak wciąż za mało mówi się o tym w mediach masowego przekazu, a może po prostu ludzie nie są skłonni do pomocy innym tak bardzo jak nam się wydaje?

A Wy? Oddajecie krew? Uważacie, że powinien to być „obowiązek” każdego z nas?

Źródło: krwiodawcy.org

Dodaj komentarz